Facebook i "YouTube" - czyli jak się nie skompromitować przed znajomymi

Widząc ostatnie kompromitacje znajomych na facebooku postanowiłem uświadomić nieuświadomionych, i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się syfu.

Ale o co chodzi?

Otóż chodzi o małe oszustwo które polega na stworzeniu strony podobnej do facebooka, vimeo czy innej oferującej możliwość oglądnięcia filmiku. Tak spreparowana strona często zachęca do kliknięcia poprzez kontrowersyjny tytuł lub obrazek podglądowy. Efektem kliknięcia gdziekolwiek na takiej stronie będzie dodanie wpisu na ścianie Facebooka(oczywiście jak jesteś na nim zalogowany).

Ale ja przecież nie wchodzę na takie strony!

Oczywiście że nie. Adres tej strony rozprzestrzenia się za pomocą Facebooka. Wystarczy że Twój znajomy kliknie na takiej stronie i po chwili zobaczysz na jego profilu spamowy wpis tego typu:

Facebook Fake Youtube Video

Załóżmy że taki wpis Cię zainteresuje. Klikasz, wchodzisz na stronę, klikasz "PLAY" i w taki sposób wpis jak na powyższym obrazku pojawia się na Twojej stronie Facebooka. Twoi znajomi to oczywiście widzą i albo uznają Cię za wariata albo.. tez klikają. I tak dalej.

Jak to działa?

Znacie na pewno popularny przycisk "Lubię to!". W tym wypadku obszar takiego przycisku jest zmniejszany do 1x1px. Taki niewidoczny przycisk non-stop podąża pod kursorową łapką. Także po kliknięciu zamiast odpalić filmik, padacie ofiarą oszustwa.

Jak się bronić?

Filmiki ze znanych serwisów takich jak YouTube, odtwarzają się bezpośrednio na Facebooku jeśli kliknie się na obrazek. A wiec jeśli jest strzałeczka "PLAY" w postaci Facebookowej miniaturki i po kliknięciu na nią przenosi was na stronę poza Facebookiem, może to już budzić podejrzenia. Więcej wskazówek poniżej.

Po pierwsze, patrzcie gdzie prowadzi odnośnik po najechaniu na tytuł wpisu na Facebooku.

Facebook Fake Youtube Video

Po drugie, zwróćcie uwagę na szokujący tytuł w stylu OMG WTF(1). Po trzecie opis wpisu często nie jest oryginalnego pochodzenia(np.z YouTube), jest specjalnie spreparowany aby zwrócić Twoją uwagę(2).

Facebook Fake Youtube Video

Taki wpis na pewno będzie miał specjalnie dobrany "Zachęcający" obrazek(4).

Facebook Fake Youtube Video

Strona z filmikiem często jest w marnej jakości, oraz brak jej efektów interaktywnych po najeżdżaniu myszką na poszczególne elementy. Zawsze sprawdzaj adres strony na której jesteś, jeśli adres jest podejrzany, wyjdź ze strony. Poniżej przykład dwóch takich stron.

Facebook Fake Youtube Video Facebook Fake Youtube Video

Co zrobić aby powstrzymać rozszerzanie się tego syfu?

Jak tylko któryś z Twoich znajomych się nabierze, post pojawi się na jego ścianie, co oznacza że też go zobaczysz. Klikając na "X" w okienku wpisu, a następnie "Zgłoś post / spam" zrobisz dobry uczynek dla całej społeczności Facebooka (jeśli tego nie zrobisz, lepiej odmów 15 zdrowasiek).

Facebook Fake Youtube Video

Zakładając że wszystko pójdzie zgodnie z planem, tym oczom powinien ukazać się taki oto komunikat

Facebook Fake Youtube Video.>

Jeszcze jedna rzecz. Sprawdź swoją ścianę na Facebooku, może już padłeś ofiarą oszustwa?